Vis sparčiau ir sparčiau link mūsų žengia didžiosios metų šventės – Kalėdos, Naujieji metai. Marijampolės centre jau įžiebta elegancija spindinti Kalėdų eglė, šventiškai nuteikia papuošimai prie įstaigų, įmonių, kavinių. Stoties gatvėje, kaip kasmet, keri ir stulbina „Mantingos“ kalėdinės dekoracijos. Bet kokiu metų laiku graži ir jauki Marijampolės autobusų stotis, prieš šias Kalėdas nustebino karpiniais ant langų, kurie pasakoja ištisą keliautojo istoriją. Čia pat ir tviskanti Kalėdų eglė, žiburiais sušvitusi šalia stoties esanti medžių alėja. Tamsiuoju metų laiku, kai dienos pačios trumpiausios, o naktys ilgiausios, tokie papuošimai suteikia gyvybės ir džiaugsmo, šventiško laukimo.

Pasakoja keliautojo istoriją

Įžengęs į Marijampolės autobusų stotį pasijunti lyg patekęs į kalėdinę pasaką. Ją kuria ne tik Kalėdų eglutė, išpuoštas stoties paviljonas, žiburiais sutviskusi šalia stoties esanti medžių alėja, bet ir stilizuoti karpiniai ant langų, pasakojantys keliautojo istoriją. Tai, ką žmogus mato važiuodamas iš Marijampolės autobusų stoties pro autobuso langą. Didžiuliame karpinyje ant vitrininio stoties lango išvystame savo miesto fragmentą, paskui kitus miestus, į kuriuos mus veža autobusai: Birštoną, Druskininkus, Kauną, Vilnių. Autobusas važiuoja ne tik miestų gatvėmis, bet ir per kaimus, laukus, miškus. 

Tad vienas karpinys pasakoja apie tai – galima išvysti per kelią bėgančius briedžius. Daugiau kaip dvidešimt langų ir visi jie papuošti sniego baltumo karpiniais, kalėdinėmis dekoracijomis. Stoties lankytojai sako, kad išvydus tokią puošybą juos pagauna akimirka nustebimo, tobulo grožio ir šventinio laukimo. Būtent tokią idėją ir turėjo karpinius bei kalėdines dekoracijas kūrusios Marijampolės liaudies menininkų klubo MŪZA narės.

Stotis karpiniais papuošta pirmą kartą

Pasak Marijampolės autobusų parko direktorės Dalytės Venčkauskienės, dar vasarą ji pradėjo galvoti, kaip šioms Kalėdoms puoš autobusų stotį, kad keleiviams būtų jauku, šventiška. Susitikusi su „Mūzos“ vadove Ona Birute Surdokiene pasiūlė jų klubui papuošti autobusų stotį.

– Norėjosi kažko naujo, šviesaus, įspūdingo. Buvau mačiusi „Mūzos“ puikius darbus, karpinius, žinojau apie šį klubą. Onutei mintis patiko ir rudeniop ji su klubo narėmis apsilankė stotyje, pasitarėme, tuomet dar kartą ir dar kartą. Klubo narės turėjo visišką kūrybos laisvę. Karpiniais stotis papuošta pirmą kartą, – apie idėjos pradžią pasakojo autobusų parko direktorė. Kalėdines dekoracijas kūrė ir komponavo visa klubo kūrybinė grupė: Rita Dijokienė, Ernesta Boželytė Liobienė, Živilė Abraitienė, Danguolė Ona Kučinskienė, Ona Birutė Surdokienė. Karpinių autorė E. Boželytė-Liobienė.

Puošyba teikė šiltus jausmus

Pasak Onos Surdokienės, gera, kad Marijampolės autobusų stotis tokia graži: „Tai teikia pasididžiavimo jausmą, juk tai mūsų miesto reprezentacinė vieta, kiek keliaujančių žmonių pamato tokį grožį. Todėl moterys mielai sutiko puošti stotį. Nuo vasaros pradėjome svarstyti, ką padaryti kitaip, turėjome gerokai pagalvoti, kaip užpildyti tokią erdvę. Mūsų klubo moterys labai kūrybingos. Ne pirmus metus šventėms puošia R. Stankevičiaus progimnaziją, Marijampolės kultūros centrą. Bet norint, kad vaizdas būtų iškalbingas, reikėjo surasti vientisą idėją“, – pasakojo O. Surdokienė.

Ta idėja buvo karpiniuose atspindėti tai, ką žmonės važiuodami mato pro autobuso langą. Karpinius papildė dekoracijos. Pasak klubo narių, joms dirbti kartu smagu, nes moka viena kitos neužgožti, turi kūrybos laisvę ir kartu geba išlaikyti idėjos vientisumą.

Karpinius kūrusi Ernesta Boželytė-Liobienė pasakoja, kad vieno karpinio sukūrimas užtrunka apie 6–8 valandas. Ir tai tik karpymas. Prieš tai, dar turi būti sukurti eskizai, reikia pasidaryti karkasus, juos apipinti. Aišku, buvo galima ir lengvesniu keliu nueiti, bet norėjosi, kad autobuso stotyje laukiantys keleiviai akimis nusikeltų į kelionę, justų švenčių dvasią.

Karpinius komponavusi Rita Dijokienė sako, kad tokiems darbams reikia laiko. „Kai mintys susikoncentruoja, idėja išsigrynina, vientisumas išlaikomas, tada būna ir kokybė“. Kūrėjos vieningai pripažino, kad ne tik generuoti idėją buvo įdomu. Didžiausias pasitenkinimas, kai žmonės pastebi, grožisi, džiaugiasi, kai pasakoja vieni kitiems, ką matė, dalinasi nuotraukomis socialiniuose tinkluose. „Net ašarą iš gerumo išspaudžia“, – sako Ernesta.

O. Surdokienė papasakojo tik ką grįžusi iš Berlyno, kur stebėjo daug papuošimų: girliandų, žaisliukų, bet niekur nematė individualaus žmogaus darbo, rankomis sukurto, paties sugalvoto. „Pagalvojau, kad mes, Lietuva, turime labai daug. Galime didžiuotis savo kuriančiais žmonėmis. Smagu, kad pradedame suvokti, kokie esame turtingi“, – sakė klubo „Mūza“ vadovė.

Kalėdiškai papuošta autobusų stotis mus džiugins iki Trijų karalių.

Nuoroda į visą „Suvalkiečio” straipsnį: Užklydęs į Marijampolės auobusų stotį patenki į pasaką