UAB „Marijampolės autobusų parkas“ šventės metu pirmą kartą viešai pristatyta tik ką pasirodžiusi Gintaro Kandroto knyga „Marijampolės krašto viešasis transportas. Faktai, žmonės, įdomybės“.

Pirmasis knygos egzempliorius įteiktas Marijampolės savivaldybės merui Povilui Isodai.

Kaip sakė knygos autorius žurnalistas G. Kandrotas, tai knyga – „netyčiukas“. Šiek tiek istorija, senoviniais daiktais bei sena technika besidomintis autorius sakė kažkada, vedamas paprasčiausio smalsumo, sugalvojo paskaityti, kokia yra mūsų krašto viešojo transporto istorija: kada jis atsirado, kokia buvo technika, kaip viskas vystėsi po Antrojo pasaulinio karo. Ir paaiškėjo, kad to surinkta į vieną vietą niekur nėra, o internete galima aptikti tik atskirų nuotrupų, fragmentų. Taip ir atsirado spontaniškas noras pasidomėti, iš pradžių net nežinant, kas iš to išeis.

 

 

 

 

 

 

„Galvojau apie rašinį ar galbūt rašinių ciklą savo laikraščiui“, prisipažįsta autorius, po kruopelę rankiojęs istorinę medžiagą, senas fotografijas. Anot jo, postūmis įvyko tada, kai apie savo užsiėmimą papasakojo Marijampolės autobusų parko direktorei Dalytei Venčkauskienei, kuri irgi buvo  bandžiusi domėtis šia tema. Direktorė davė kai kurių transporto darbuotojų veteranų kontaktus, o paskui visą laiką domėjosi, kaip sekasi.

O sekėsi visaip: buvo perversta kalnai senos spaudos, knygų, kitų leidinių, nemažai laiko praleista įvairiuose archyvuose Marijampolėje ir Vilniuje. Pamažu informacijos susikaupė tiek, kad į jokį straipsnį ar net jų ciklą ji jau nebūtų tilpusi. Tada ir atsirado mintis apie knygą, kurią išleisti padėjo UAB „Marijampolės autobusų parkas“.

Kandrotas sako prie šio savo darbo užtrukęs kiek daugiau, nei pustrečių metų. Nors knyga – lyg ir istorinė, autorius šio žodžio vengia: „Istoriją lai rašo profesionalūs istorikai. Istorija – tai tikslios datos, tikslūs, patikrinti faktai ir skaičiai. Čia gi kai kur šaltiniai yra vien sena spauda ar liudininkų pasakojimai, kurių patikrinti nėra galimybių. Be to, norėjosi knygoje palikti įvairių smagių, kartais kurioziškų nutikimų, laikmečius iliustruojančių detalių, susijusių su transportu, bet niekaip negalinčių būti rimtame istoriniame darbe. Norėjosi parašyti kažką tokio, kas būtų įdomu ne tik transportininkams-profesionalams, bet ir žmonėms, kada nors keliavusiems ar keliausiantiems viešuoju transportu… Ar pavyko, lai sprendžia skaitytojai…“

Knygą „Marijampolės krašto viešasis transportas. Faktai, žmonės, įdomybės“ galima įsigyti Marijampolės autobusų stoties kasoje.