Kai prieš metus Marijampolės autobusų stotyje pradėjo veikti kavinė „Miami stotelė“, buvo šiek tiek neįprasta. Stotyse esame įpratę matyti kuklesnes maitinimo įstaigas, dažnai – greitojo maisto užkandines, kioskelius arba tokias valgyklas, į kurias nelabai ir norisi užsukti. „Miami stotelė“ atrodo kitaip – tvarkinga, pakankamai skoningai įrengta. Dera prie bendro gana modernios mūsų miesto stoties vaizdo. Ši kavinė – miesto centre, Gedimino g., esančio restorano „Miami sushi“ filialas.
Savo metų sukaktį „Stotelė“ atšventė džiaugsmingai – nusivilti, pasak kavinių „Miami sushi“, „Miami stotelė“ ir „Senosios miesto kepyklėlės“ vadovo Andrejaus Leskovo neteko. Priešingai – matyti perspektyva, yra ateities planų. Projektas įkurti kavinę stotyje pateisino lūkesčius.
Argi belaukiantieji autobuso ar išlipę persėsti perka sušius, neieško ko nors pigiau? Pasirodo, perka ir juos. Tačiau meniu toli gražu neapsiriboja sušiais, tai tik viena jo sudedamųjų dalių. Siūlomi ir dienos pietūs, karšti patiekalai, salotos.
Belaukiant autobuso teko išgirsti, kaip net keletas žmonių priėjo padėkoti padavėjai „Ačiū, labai skani sriuba“. Nedažnai tai išgirsti – paprastai padavėjai patys klausia, ar buvo skanu ir išsiprašo teigiamo vertinimo – nuoširdaus arba ne visai. Taigi teko nustebti… Nežinia, kur slypi paslaptis, gal ji turi keletą sudedamųjų dalių? Viena iš jų galėtų būti tai, kad steigėjai idėjos įkurti „Miami stotelę“ ėmėsi su entuziazmu. Apie tai ir kalbamės su A. Leskovu.
– Miami stotelė“ autobusų stotyje – mažoji „Miami sushi“ kopija, – pasakoja A. Leskovas. – Daugiau kaip prieš metus stoties administracija kreipėsi su pasiūlymu nuomotis kavinės patalpas. Anksčiau čia veikusi kavinė jau buvo užsidariusi. Pasiūlymas suintrigavo. Juk stotyje – didelis srautas žmonių. Taip, įsikurti autobusų stotyje buvo nemažas iššūkis. Tačiau norėjome įgyvendinti idėją „Ir stotyje maistas gali būti kokybiškas bei geras“. Dar vienas dalykas – mus sužavėjo pačios patalpos – gerai išplanuotos, su erdvia gamybinei veiklai skirta dalimi.
Atsiliepimų apie maistą, pasak A. Leskovo, būna įvairių, tačiau bendra tendencija – žmonės pastangas siekti kokybės įvertino.
„Stotelės“ meniu labai panašus, kaip ir „Miami sushi“. Yra tailandietiškų patiekalų, sušių, tačiau yra daug ir lietuviškų. Stotyje esančioje kavinėje kiek labiau orientuojamasi į lietuvišką meniu. Tradiciniai dienos pietūs – visuomet tik iš lietuviškų patiekalų. Jie kainuoja nuo 3,5 iki 4,5 eurų. Užkandžius, sriubas ir salotas galima rinktis iš lietuviškų ir azijietiškų. Sušių porcija kainuoja nuo 2,5 iki 6 eurų, priklausomai nuo sudėties. Taip pat siūlomi pyragėliai ir bandelės, iškepti „Senojoje miesto kepyklėlėje“.
– Metų sukaktį šventėme rugsėjo 16 d. Tuomet įvertinome: ką prognozavome, to ir pasiekėme, – sako A. Leskovas. – Jaučiamės prisidedantys prie miesto įvaizdžio kūrimo.

Išsinuomojome patalpas dvejiems metams. Dabar atrodo, kad norėtume tęsti čia veiklą ir toliau. Planuojame plėtrą – netrukus pradėsime tiekti maistą vieniems iš Marijampolėje esančių privačių senelių namų – norime prisidėti prie to, kad ir gyvenantieji globos namuose gautų gerą maistą.

Na, o kokiomis naujovėmis gali pradžiuginti „Stotelės“ pirmtakė – prieš šešerius metus įsteigta „Miami sushi“ kavinė? Pasak savininko ir vadovo, ją įkuriant orientuotasi labiau į sušius. Bet jau po metų veiklos ši maitinimo įstaiga persitvarkė ir virto visaverčiu azijietiškos virtuvės restoranu. Žmonėms labai patinka, kad čia galima užsisakyti maisto pobūviams. Ypač paklausūs sušių rinkiniai – padėklai. Pats didžiausias sujudimas – per Kalėdas ir Naujuosius metus. Pasirodo, marijampoliečiai sušius noriai deda ir ant Kūčių vakarienės stalo. „Mūsų klientai – nuo moksleivių iki senjorų, – pastebi A. Leskovas. – Anksčiau kone visus pažinodavome, bet dabar jų ratas gerokai išsiplėtęs, visų pažinti jau neįmanoma.“ Planuojama atnaujinti kavinės interjerą.